İyi film derseniz burada Aamir Khan var !

Bollywood sinemasının en saygın aktörlerinden olan Aamir Khan’ın filmleri izlenmeden geçilmez.

Bollywood sineması, galiba yıl içinde en çok film üreten sektörlerin başında geliyor. Öyle ki, bâzı oyuncuların bir sene de birkaç filmde oynadığını görüyoruz.  Misâl Bollywood’un öne çıkan aktörlerlerinden King lakaplı Shah Rukh Khan’ın bir yılda içinde yer aldığı projeler öyle çok ki. Bir oyuncunun, filmin kalitesine bakmadan bir yıla bu kadar projeyi sığdırması açıkcası pek sağlıklı bir hareket gelmiyor bana. Her filmde yeni bir yüze bürünmek gibi bir mecburiyet ile karşı karşıyadır oyuncu, fakat bir yıla olur olmaz birden fazla film sığdıran bir oyuncunun, ilerde kaç yüzü kalabilir elimizde, düşünmek lâzım.

Bunu ifâde ediyorum, çünkü Bollywood oyuncularının çoğu buna dikkat etmiyor. Bir kişi hâriç : Aamir Khan.

Kendisi yer alacağı projelerde öyle titizdir ki, bu durum lakabına da yansımıştır : ‘Mr. Perfectionist /Bay Mükemmelliyetçi’

Aamir Khan’ın ilk izlediğim filmi, 1995 yapımı Akele Hum Akele Tum filmiydi. 2005 yıllarında izlemiştim bu filmi. Sonra da kendisini ara ara tâkip etmiştim.

Aamir Khan’ın filmleri içinde kırılma noktası, hiç kuşkusuz prodüktörlüğünü üstlendiği hem de başrolde yer aldığı, 2001 yapımı ‘ Lagaan : Once Upon a Time in India’  filmidir. Bu film Oscar Aday Adayı olarak gösterilmiş, son beş filme kalmasına karşın, küçük bir farkla Oscar’ı kaçırmıştır.

Aamir Khan, 2001 yılından sonra sinemaya bir süre ara vermiş ; dönüşünü de 2006 yılında başrolünde yer aldığı ‘Rang De Basanti’ filmiyle yapmıştır. O günden sonra yer aldığı her proje konuşulmuş, beğeni toplamıştır.

Imdb’nin en iyi Hint filmleri sıralamasında ilk 3’de Aamir Khan’ın filmleri yer almaktadır, bu da kendisinin başarısını açık şekilde göstermektedir.

Kendisininin yapımcılığını, yönetmenliğini ve oyunculuğunu üstlendiği 2007 yapımı ‘ Taare Zameen Par/ Dünya’da ki Minik Yıldızlar’ filmi en başarılı projelerinden biri olarak kabul görmektedir. Bu film, Bollywood’un Oscarları olarak gösterilen Filmfare ödüllerinde parlamış, Aamir Khan’a en iyi yönetmen ve en iyi film ile ödül kazandırmıştır.

Bana göre, Aamir Khan’ın oyunculuğunun tavan yaptığı iki film vardır : Ghajini ve 3 Idiots.

Ghajini’nin en dikkati çeken tarafı Imdb’nin en iyi ilk 250 film arasında yer alan ve ödüle doymayan 2000 yapımı Memento filminden birebir uyarlama olmasıdır. Uyarlama olması ilk başta ilginizi kaybetmenize sebep oluyor, fakat izlediğin zaman, bir uyarlamadan bu kadar orjinal bir film nasıl çıkabilir diyerek şaşırıyorsunuz, etkileniyorsunuz.

Bir Aamir Khan tâkipçisiyseniz, Ghajini tam da izlenilmesi gereken bir film.

3 Idiots’u izlemeyen kaldı mı bilmiyorum. 3 Idiots filminin galiba en çok konuşulan yanı, başrolde yer alan Aamir Khan’ın, 25’inde bir delikanlıyı oynamasıdır, ve gerçek yaşını hiç çaktırmamasıdır. Genç görünümünün avantajını bu filmde çok da iyi kullanıyor ve başarılı bir iş çıkarıyor.

Benim çok beğendiğim, fakat beğenenlerin çok olmasına karşın adıyla pek karşılaşılmayan bir film daha var : Dil Chahta Hai.

Sessiz, sâkin, çoğu zaman tebessüm ettiren, ara sıra tam ağlatan hoş bir Aamir Khan filmi.  Aamir Khan’ın sinemada duruklama dönemine girmesinden önceki son filmi. 2001 yapımı bu film ödülü bol, gerçekten güzel bir film.

Benim düşünceme göre en iyi Aamir Khan filmleri :

Taare Zameen Par

Ghajini

Fanaa

3 Idiots

Rang De Basanti

Dil Chahta Hai.

Reklamlar

Yorum bırakın

Filed under Bollywood Film

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s